Bakłażany są cenione przez Greków, są podstawowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. My również coraz częściej sięgamy po bakłażana, z powodu dobroczynnych substancji odżywczych w nim zawartych i niewielkiej ilości kalorii.
Bakłażan poza walorami smakowymi, posiada wiele zalet zdrowotnych, jest nisko kaloryczny, 100 g to 28 kalorii. Zawiera dużo soli mineralnych: fosfor, żelazo, magnez, wapń, potas, witaminy A, B2, C, PP, antocyjany, błonnik, karoten, pektyny, niewiele białka i cukru. Bakłażany obniżają poziom cholesterolu we krwi, przez co zapobiegają miażdżycy tętnic i chorobom układu sercowo-naczyniowego, w związku z tym nie może ich zabraknąć w diecie dla cukrzyków. Bakłażany mają działanie wykrztuśne, korzystnie wpływają na układ kostny i moczowy, leczą dolegliwości żołądkowe , poprawiają przemianę materii. Posiadają właściwości odtruwające, pomocne jest w leczeniu dolegliwości wątrobowych, mają działanie moczopędne, zapobiegają reumatyzmowi, pomagają zwalczać bakterie i wirusy. Bakłażan ma także właściwości odtruwające, dlatego często jest zalecany w diecie po kuracji antybiotykowej.
Bakłażan ze względu na gorzkie substancje smakowe posiada właściwości rozkurczowe i rozluźniające. Zawarte w nim bioaktywne substancje roślinne zwalczają wolne rodniki, łagodzą stany zapalne, przeciwdziałają nowotworom. Ich przeciwnowotworowe właściwości potwierdzają uczeni Amerykańscy.
W kuchni śródziemnomorskiej bakłażany mają swoje zaszczytne miejsce, są chętnie używane do przyrządzania przepysznych potraw.
Bakłażany możemy podawać na zimno i ciepło, jako zupy, kremy, sosy, pasty, jako dodatek do dań z ryżu, warzyw, mięs, w towarzystwie czosnku, cebuli, bazylii, mozzarelli i pomidorów, tworząc z nich wspaniałe smaczne potrawy kulinarne, pieszczące nasze podniebienia.
Nadaje się do faszerowania pomidorów i papryk
Ja w swojej kuchnii używam do faszerowania pomidorów oraz papryk. Bakłażan należy podsmażyć na oliwie z oliwkami, do tego dodać trochę bazylii, trzy a jak ktoś lubi więcej to i więcej ząbków czosnku, do tego trochę oregano, pieprz i sól do smaku. Jeżeli robię z pomidorami to środek pomidora podsmażam z bakłażanem. Jeżeli z papryką to wyrzucam gniazda nasienne. robię odpowiednie miejsce i ten powstały farsz wrzucam do środka. Wrzucam do naczynia żaroodpornego następnie do piekarnika tak na 180 stopni, tak aż to wszystko się ładni zarumieni a następnie, przed podaniem kruszę troche fety na górę, wrzucam ponownie do piekarnika, czekam aż się feta rozpadnie i można podawać. Super fit danie!
Idealny grillowany bakłażan do potraw
Świetny mięsisty bakłażan. Dobrze grillowany. Idealny do kuchni śródziemnomorskiej. Kuchni typowo greckiej i tureckiej. W okresie po za sezonem na bakłażan. Jest to numer jeden i podstawa naszej rodzinnej kuchni!