Greckie Przysmaki
Logotyp Uni Europejskiej
Nowy
Wina / Producent: Grampsas Winery Zakynthos

Wino Verdea 21 Białe Wytrawne 750ml

(0 opinii)

Białe Wytrawne wino Verdea 21

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) Zakynthos

180,00 zł
Sprawdź historię ceny

Opis

Dlaczego nazwaliśmy to wino Verdea Tradycyjna

Verdea to tradycyjna nazwa białego wina z Zakynthos. Verdea to tradycyjne białe wino produkowane na Zakynthos, wyspie na Morzu Jońskim w zachodniej Grecji, która przez wieki znajdowała się pod panowaniem Wenecji, można o nim myśleć jako o jego wielkim pobycie w amforach podczas długich podróży weneckimi statkami.

Wpływy weneckie są odpowiedzialne za nazwę Verdea, od włoskiego słowa „verde” oznaczającego „zielony”, nawiązującego do zielonego koloru prawie niedojrzałych winogron, stosowanych w celu zwiększenia kwasowości wina, zawsze kończącego się dojrzałym tregos.

Verdea pojawiła się po raz pierwszy na początku XVI wieku i została utożsamiona z późniejszą historią uprawy winorośli na wyspie.

Pomimo niewielkich rozmiarów Zakynthos, od wieków uprawia się tam wiele rodzimych odmian winorośli. Charakterystycznym świadectwem jest poemat z 1601 roku, w którym w kilku wersach wymieniono 34 odmiany, z których większość przetrwała do dziś! Jednak nazwa Verdea nie odnosi się do odmiany winogron, ale do rodzaju wina. Do głównych odmian wykorzystywanych w produkcji Verdea należą: Verdea Tradittonelle:

Kategoria: Wino Wytrawne

Region / Winnice: Lagopodo Zakynthos

Winifikacja / Dojrzewanie: Maceracja przed fermentacją w kontrolowanym środowisku, podczas gdy winogrona pozostawały w kontakcie z sokiem przez 7 dni (kontakt ze skórą), każde trego osobno. Fermentacja alkoholowa w stopniowanych temperaturach. Dojrzewanie przez 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego III użycia i niskim tostowaniu. Wino pozostawało w osadzie przez 12 miesięcy, okresowo mieszając.

Charakterystyka degustacyjna: Organoleptycznie wyczuwalne aromaty kwiatu cytryny, cytrusów, bergamotki, jaśminu i owoców o białym miąższu. Paletę uzupełniają nuty wanilii, słodkie przyprawy i pieprzna nuta imbiru. W ustach przyjemnie zaskakuje kwasowością. Szczególnie interesująca jest jego rzadka zdolność do starzenia się i zdolność do ciągłej ewolucji w butelce.

Potencjał starzenia: Gotowe do spożycia. Aby uzyskać maksymalne rezultaty, przechowuj go w butelce przez 7-12 lat.

Food Pairing: Idealne do ryb, białych mięs, makaronów i serów.

Temperatura serwowania: 12,5°C

Alkohol: 13%

Czy ten opis był pomocny?

Szczegóły

Pojemność
750 ml
Opakowanie
Szklane
Region pochodzenia
Wyspy Egejskie Południowe
Typ Wina
Wytrawne
Rodzaj wina
Białe
Kod produktu
WIN-BIA-GRA-750-VER-BIA

Opinie

5
04
03
02
01
0

Więcej z "Wina"

Czy masz ukończone 18 lat ?Strona zawiera ofertę napojów alkoholowych która przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Zgłoś problem