marynowanie-oliwy

Gdzie i jak Grecy używają oliwy z oliwek

Grecy od wieków wzbogacają swoją oliwę z oliwek różnymi składnikami. Tradycja ta powstała jako genialna metoda konserwowania ziół, pomidorów i warzyw. A jej wynik szybko stał się popularnym sposobem dodawania aromatu do oliwy z oliwek.

Najważniejsze jest to, że oliwa z oliwek jest niezwykle wszechstronna!

Można jej używać do przyrządzania sałatek, ziemniaków i dań z makaronu. Może być smarowana na chlebie przed grillem. Doskonale nadaje się do marynowania ryb, drobiu i dań z czerwonego mięsa. Jest często stosowana jako dodatek do dipów.

Użyj bazylii, rozmarynu i szałwii

Najpopularniejsze zioła używane do mieszania z oliwą to bazylia, rozmaryn i szałwia. Należy uważać, aby usunąć całą wilgoć z liści przed dodaniem ich do oliwy. Unikniecie wtedy rozwoju bakterii i pleśni, które nieuchronnie zniszczyłyby zarówno oliwę, jak i zioła. Zioła te są bardzo lekkie i dodają tylko odrobinę uzupełniających się i świeżych smaków, a nie przytłaczają potrawy.

Pieprz i chili w oliwie to Twoi sprzymierzeńcy

Płatki chili i ziarnka pieprzu to także świetny dodatek do oliwy. Dodają oliwie nie tylko głębokiego smaku, ale także nadają trochę pikanterii, którego nie można uzyskać za pomocą żadnej innej metody. Oliwa z oliwek z dodatkiem chili jest doskonałą bazą do marynat mięsnych. Chili świetnie wydobędzie intensywny smak mięsa.

Pomidory suszone do oliwy z oliwek? to dobre połączenie!

Dodaj do oliwy trochę pomidorów suszonych na słońcu. Nadadzą oliwie niewiarygodnie głębokiego smaku. Ten lekko słony intensywny smak idealnie będzie pasował do sałatek, makaronów, ale także do chleba i praktycznie wszystkich dań mięsnych.

Jeżeli zwykła oliwa z oliwek nie daje wystarczająco dużo smaku Tobie. Twoim posiłkom lub jeśli chcesz spróbować czegoś nowego. Spróbuj zamarynować oliwę jak wyżej. Nie bój się eksperymentów! Mieszaj testuj! Smacznego!